Przed butelkowaniem wino rzeczywiście może ulec leżakowaniu (lub starzeniu) w beczce. Ta operacja zmieni strukturę degustowanego wina.
Przede wszystkim należy pamiętać, że zdecydowana większość win nie dojrzewa w drewnianych beczkach. Przed butelkowaniem wino na ogół dojrzewa w szczelnym zbiorniku (w kadzi betonowej lub w kadzi ze stali nierdzewnej), nie jak się powszechnie uważa w beczce.
W Bordeaux większość beczek jest z dębu francuskiego pochodzącego z Centrum Francji- Allier.
Decyzja, czy wino leżakować będzie w beczce dębowej czy w kadzi, należy do winiarza. Wino z beczki będzie miało inne, intensywniejsze taniny niż to, które leżakowało w kadzi. To nie znaczy jednak, że to wino będzie zdecydowanie lepsze i będzie Wam smakować. Każdy z nas ma inny gust…
Beczka jest znacznie droższa dla winiarza, zwłaszcza, jeśli zdecyduje się, aby jego wino leżakowało w nowej beczce (a nie na przykład w beczce, w której leżakowało wcześniej jedno czy dwa wina).
DREWNO NADAJE WINU AROMAT
Podczas produkcji beczka przechodzi mniej lub bardziej wyraźne fazy ogrzewania. Ten proces przeprowadzany jest najpierw podczas gięcia beczek, a następnie w drugim etapie w celu udoskonalenia wnętrza beczki.
W rzeczywistości to opiekanie będzie źródłem powstawania aromatów drewna, które zostaną przeniesione do wina podczas starzenia.
Spalanie tworzy aromatyczne związki, które nie istniały w drewnie.
Zachowują się nuty dymu, nuty drewniane, karmel, aromaty wanilii.
Aromaty te są charakterystyczne dla wina dojrzewającego w dębowych beczkach i są przenoszone podczas kontaktu wino/drewno.
DREWNO UDOSKONALA GARBNIKI
Garbniki winne to cząsteczki przenoszone przez skórkę winogron. Garbniki te mają właściwość wysuszania ust.
Inne rośliny mają garbniki, tak jest w przypadku drewna, a w szczególności naszej dębowej beczki.
Zasadniczo oznacza to, że podczas starzenia garbniki z drewna przenikają do wina… które ma już własne garbniki.
DREWNO DOSTARCZA TLEN DO WINA
Drewniana beczka ma właściwości fizyczne, których nie ma zbiornik ze stali nierdzewnej: Zamiast być wodoodporną, ma porowatość, która umożliwia wymianę wina z powietrzem.
Jest to swego rodzaju mikrodotlenienie Twojego wina.
Tak więc w beczce Bordeaux 225 litrów wina styka się z drewnem, a wymiana gazowa zmienia strukturę wina.