O’Niedzielna ciekawostka – Skąd pochodzi słowo „Sommelier”?


ETYMOLOGIA SŁOWA SOMMELIER

Sommelier to słowo, które przeszło przez ciekawą ewolucję znaczenia od swojego powstania. Sommelier ma swoje korzenie w prowansalskim słowie „saumalier”. W średniowieczu sommelier oznaczał chłopca stajennego, „który zajmował się zwierzętami jucznymi”. Później termin ten ewoluował, aby określać urzędnika odpowiedzialnego za transport bagażu podczas podróży dworskich. Zatem jesteśmy daleko od znaczenia używanego dzisiaj.

Rola sommeliera stała się bardziej precyzyjna, stając się osobą odpowiedzialną za opiekę nad praniem, naczyniami, zapasami i piwnicą. W pewnym sensie odpowiada to dzisiejszemu „gospodarzowi”. Zawód „sommeliera” istniał już pod nazwą ekonoma, zastąpiony w XIV wieku na mocy dekretu króla Filipa V. Tak więc sommelier stał się urzędnikiem odpowiedzialnym za obsługę napojów na dworach królewskich. Wówczas ryzyko zatrucia było bardzo wysokie. Osoba była więc wybierana na podstawie zaufania, jakie można jej było udzielić przy degustacji wina przed podaniem.

EWOLUCJA ZAWODU SOMMELIERA

Minęło wiele lat, zanim zawód sommeliera stał się tym, czym jest dzisiaj. To w XVIII wieku sztuka serwowania wina zyskała pełny sens. Stąd też pojawił się zawód sommeliera wraz z otwarciem pierwszych restauracji. Sommelier musi umieć doradzić klientowi w wyborze wina w taki sposób, aby sublimować kuchnię szefa kuchni dzięki doskonałemu połączeniu potrawy i wina.

W dzisiejszych czasach sommelierów spotyka się w restauracjach gastronomicznych lub przynajmniej w tych, które mają rzeczywistą wolę podawania potraw w zgodzie z winami. Wymaga to głębokiej wiedzy na temat wina: jego produkcji, ewolucji i starzenia się. Wymagane są również znajomości gastronomiczne. Sommelierstwo to szanowany i uznany zawód na całym świecie.

Znak sommeliera to złota kiść winogron na odwrocie jego marynarki.

Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?