Dobrym przykładem jest wzmianka „Vieilles vignes”. W zasadzie każdy rozumie, że mówimy o winorośli sadzonej od wielu lat, ale od jak wielu i jaki to ma wpływ na wino?
Nie ma precyzyjnej definicji tego terminu, tzw. stare winorośle mają ponad 20 lat, ale mogą mieć nawet i ponad 100 lat; generalnie produkują mniej w ilościach, ale powstałe wina mają lepszy smak, a zatem są wyższej jakości. Są oczywiście wyjątki, niektóre młode winorośle są niezwykłe, a niektóre stare, gorszej jakości.
Wiek „starych” winorośli nie jest w żaden sposób określony ani uregulowany. Z drugiej strony uważamy, że winorośle są stare, gdy ich plony spadają, ogólnie po 20-30 latach. Produkują wtedy mniej winogron, ich smaki są bardziej skoncentrowane, co w rezultacie powinno prowadzić do lepszego wina. Winorośl może produkować przez ponad 100 lat.
W rzeczywistości liczba lat odpowiadająca wzmiance „Vieilles vignes” często zależy od producenta. Jeśli jego winnica jest stosunkowo nowa, sklasyfikuje swoje mające 25 lub 30 lat winorośle „Vieilles vignes”, podczas gdy dla innych może to być 40 lat lub znacznie więcej. Rzeczywiście istnieją bardzo stare winorośle, które nadal produkują wysokiej jakości wino, i to nie tylko w starym świecie. Trzeba przyznać, że Francja nadal ma kilka winorośli zasadzonych przed wielkim kryzysem filoksery (od około 1860 do 1900 roku)
Oczywiście mówienie o najlepszym winie ma sens tylko wtedy, gdy porównujemy podobne wina na równoważnym terroir. Stare winorośle z przeciętnego terroir będą produkować gorsze wino niż młode winorośle z wysokiej jakości terroir. Ponadto istnieją inne wyjątki. Bardzo stare, ale źle utrzymane winorośle nie będą w stanie wyprodukować dobrego wina.