Bordeaux, Alzacja, Burgundia, Jura, Szampania, Dolina Rodanu, Prowansja… Butelki wina mają różne kształty w zależności od regionów i trendów. Pełnią rolę osłony, chroniąc jak najlepiej jakość wina i pomagając mu dojrzewać z czasem.
Butelka wina ze szkła całkowicie zrewolucjonizowała transport, ale przede wszystkim przechowywanie cennego nektaru. Bez jej wynalezienia osobowość różnych terroir nigdy nie mogłaby wyrazić się z takim blaskiem!
Kiedy sięga początek butelki wina?
Mały powrót w przeszłość, o zaledwie kilka wieków… Pierwsze ślady uprawy winorośli w Europie przenoszą nas do Grecji około 2500 lat p.n.e. W tamtych czasach nie zastanawiano się nad kwestiami przechowywania wina. W kontakcie z powietrzem szybko utleniało się i szybko przekształcało w ocet.
To dopiero w okresie starożytności i z demokratyzacją konsumpcji wina zaczęto je przechowywać w glinianych amforach. Były one naczyniem dla wielu podstawowych produktów, takich jak oliwa z oliwek i piwo. Ich główną wadą była waga, która czyniła wszelkie manipulacje bardzo delikatnymi. Około 500 lat p.n.e. pojawiła się beczka, zastępując w ten sposób szybko przechowywanie wina w amforach. Bez wątpienia była to innowacja technologiczna dla tamtego okresu; beczka była solidna, znacznie lżejsza i przede wszystkim miała ogromną zaletę – można było ją przesuwać, toczyć. Jej napełnianie i przechowywanie było również prostsze niż w przypadku amfor.
To w 1632 roku angielski dyplomata Sir Kenelm Digby wynalazł butelkę na wino. Dzięki wynalezieniu pieców węglowych produkcja butelek ze szkła stała się powszechna i tania.
Dlaczego butelki wina mają pojemność 75 cl, a nie 1 l?
Powód jest prosty: Anglicy są głównymi nabywcami wina, a jednostką objętości używaną jest galon imperialny. 1 galon równał się 4,54609 litra, więc beczka o pojemności 225 litrów była warta 50 galonów.
Aby uniknąć nieskończonych obliczeń, trzeba było znaleźć pojemnik, który dawałby zaokrągloną liczbę. 225 litrów odpowiadało wtedy 300 butelkom po 0,75 litra, a 1 galonowi odpowiadało 6 butelek.
To właśnie to dziedzictwo tłumaczy, dlaczego wino jest sprzedawane w kartonach po 6 lub 12 butelek. Ale dlaczego więc można znaleźć etykiety z dawnymi rocznikami o pojemności zaledwie 73 cl? Tu znów mamy do czynienia z małym zamieszaniem: butelki rzeczywiście miały pojemność 75 cl, ale po włożeniu korka traciło się 2 cl. Oj… Od 1975 roku, aż do dzisiaj, butelki mają więc faktycznie 77 cl, ale pomieszczają 75 cl wina.