O'Sunday News - How to read and understand a label?

1 – REGION
Zacznij od określenia regionu pochodzenia wina. Nie powie ci, czy masz pod ręką dobrą czy złą butelkę, ale będzie to wskazanie skąd pochodzi.

Regiony są tak rozległe, że wszystkie oferują to, co najlepsze i najgorsze, ale przynajmniej będzie wiadomo, z jakim rodzajem wina ma się do czynienia. Garbnikowe, owocowe, lekkie, mocne: każdy region oferuje swoje wina o wspólnych cechach związanych ze specyfiką gleb, odmian winorośli i klimatu.

2 – APELACJA
Często wskazywana na dole etykiety nazwa jest pierwszą gwarancją jakości wina. Jest to certyfikowana etykieta pochodzenia, kontrolowana przez państwo. Odpowiada danemu miejscu rzadko przekraczając obszar kilku gmin. Wina, które ją posiadają, muszą przestrzegać precyzyjnych specyfikacji gwarantujących ich oryginalność.

3 – ROCZNIK
Rocznik wina to ten rok, w którym zebrano winogrona użyte do jego winifikacji. Wartość rocznika jest związana z warunkami pogodowymi, którym winorośl musiała stawić czoła przez cały rok. Gdyby były niekorzystne, prawdopodobnie zmieniłaby się jakość wina.

4 – KLASYFIKACJA
System klasyfikacji umożliwia identyfikację w największych francuskich regionach winiarskich działek, z których rodzą się wyjątkowe wina.

5 – NAZWA DOMENY/CHATEAU
Z reguły wino nosi nazwę posiadłości, w której zostało wyprodukowane. Każdy producent ma określone know-how i własne pomysły na najlepszy sposób produkcji swojego wina. To właśnie na tym doświadczeniu w nieustannym odnawianiu buduje się reputację winnicy, winiarza rok po roku.

6 – NAZWA CUVÉE
Nazwa „cuvée” pozwala producentowi wyróżnić swoje wina. Rzeczywiście, kilka bardzo różnych win może współistnieć w tej samej posiadłości i nie zawsze należą do tej samej apelacji. Często nazwa „cuvée” pozwala zidentyfikować działkę pochodzenia wina. Może również pozwolić plantatorom winorośli wyróżnić specjalne cuvée lub wskazać odmianę lub odmiany winorośli, z których pochodzi wino.

Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat?